);
Drone & Kamera

DJI Osmo Mobile 2

Hayal et… Deniz kenarında yürüyorsun. Karşında güzel bir manzara var. Belki gün batıyor, belki tekneler önünde süzülüyor. Ya da kim bilir bulutlar ilginç şekiller oluşturarak gelip geçiyorlar. Eğer profesyonel bir fotoğrafçı değilsen, hiç yanından ayırmadığın cep telefonunun ile video çekiyorsun. Her zamanki gibi çekimi yaptıktan sonra izliyorsun ama o da ne, yine gözünle gördüğün gibi güzel olmamış; çünkü telefon o kadar titremiş ki, hiç bir görsel niteliği yok. Paylaşmak gelmiyor içinden. Birazdan okuyacakların ve izleyeceklerin ile çözümün aslında o kadar da uzakta olmadığını göreceksin. Karşında DJI Osmo Mobile 2 Gimbal:

Adından da anlaşılacağı üzere bu gimbal sadece cep telefonları ile uyumlu. Başka bir yazımızda aksiyon kameranızı (action cam) nasıl adapte edebileceğinizi anlatacağım. Çalışma mantığı şu: siz telefonu bu gimbal’a monte ediyorsunuz. Gimbal ise, sizin yaptığınız her harekete karşılık tam ters yönde ve güçte kuvvet uygulayarak telefonunuzu sabit tutmaya çalışıyor. Bunu da güzel bir zamanlama ile yapıyor. Sonuçlar gayet tatmin edici. Şimdi detaylar:

Bana göre en kritik özelliği ile başlayacağım. Pil kapasitesi… Osmo Mobile 2’nin pil kapasitesi 5000mah ve bu kapasite aslında gimbalın kendisi için oldukça yeterli. İşin püf noktası ise, sizin bu kapasiteyi aslında telefonunuzu şarj etmek için kullanmanız. Çünkü kullandıkça farkedeceksiniz ki, telefonunuzun pili video çekerken inanılmaz hızda azalıyor. Bir de üzerine hyperlapse, timelapse gibi mükemmel özellikleri eklediğinizde o pil kapasitesi hayat kurtarıcınız oluyor.

Hazır yeri gelmişken bahsedelim hyperlapse, timelapse ve motionlapse: Bu bahsettiğimiz hadiseler bugüne kadar gayet zor ve emek isteyen yönlemlerle yapılıyordu. Bugün de isteğe bağlı hala bu şekilde yapan profesyoneller var tabi. Fotoğraf makinesi ile binlerce kare poz çekip bunları bilgisayarda sıraya koymak ve sonunda hareketli görseller etmek, gerçekten zaman gerektiriyor. Ancak bu gimbal ile saniyeler sonrasında cep telefonunuzda güzel bir hyperlapse veya timelapse elde edebilirsiniz. Son Portekiz seyahatimiz için hazırladığımız videomuzda bolca kullandık. Buradan izleyebilirsiniz.

Videoda da dikkatinizi çekmiş olabileceği üzere; 2 farklı çekim yöntemi kullandık.

1- Hyperlapse: Uzakta bir objeyi veya binayı odak noktasında tutup tercihinize göre 0,5 saniyede bir kare veya 30 saniyede bir kare fotoğraf çekerek ilerliyorsunuz. Gimbal bu noktada işinizi aşırı kolaylaştırıyor ve yürürken oluşan sarsıntıları yok ediyor. Çekilen tüm fotoğrafları da DJI Go App ile birlikte kolayca video halinde size sunuyor. Size kalan ise sadece videoyu arkadaşlarınızla paylaşmak. Sizin tecrübe etmeniz ve değiştirmeniz gereken parametre yürüme hızınız ve interval süresi (kaç saniyede bir fotoğraf çekme hızı).  İşte size kendi instagram hesabımdan bir örnek:

2- Motionlapse: DJI Go App’in içerisindeki bu güzel özellik sayesinde A, B, C, … olarak isimlendirdiği kareleri önden seçiyorsunuz. Sizin tek yapmanız gereken kayıt tuşuna basmak. Önceden ayarladığınız ayarlara göre gimbal kendisi hareket ediyor ve motionlapse’ı sizin için hazırlıyor. Açıkçası bu özelliği kusursuz kullanabilmeniz için tripod veya DJI’ın kendi baseini kullanmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir